Pathfinder. Oddíl Pandy. Tábořiště Kamenec, Čermná ve Slezsku. Přes třicet lidí. Pátek 7. července 2017. Český hydrometeorologický ústav rozšiřuje výstrahu pro jev bouřka ve stupni nebezpečí vysoký na celou republiku. Očekávány jsou kroupy o velikosti až 7 cm…
Pět slibařek se těší na svůj velký okamžik. Chystají slavnostní oheň, zatímco my, dospěláci, těkáme pohledem z mobilů, kde se před námi hrůzostrašně pohybují červené fleky na radarových snímcích, na oblohu, kde jdou těžké mraky ve dvou vrstvách rychle proti sobě. Chystáme se na případnou evakuaci. Šetrně dětem sdělujeme, co může přijít a všechny děti se musí sbalit. Mají jen jedno zavazadlo, nachystány gumáky a pláštěnku. Jsme rádi, že nebudeme muset utíkat daleko, protože naše tábořiště obsahuje i velkou zděnou budovu, takže pevné zdi se střechou nad hlavou jsou doslova na dosah ruky. Přesto nemáme dobrý pocit, protože červené fleky na meteomapě přinášející zkázu se blíží.

Přichází slibařkami tolik očekávaný večer. Zamýšlíme se nad sliby a přísahami z pohledu Bible, slibařky se slibem stávají plnohodnotnými členkami Pathfinderu a zapalují slavnostní oheň. Těžká mračna nad našimi hlavami klesají a zvyšují rychlost.

Slavnost končí, začíná sobota a my se skláníme k modlitbě. Vždy jsou vyzývány děti, ale moc ochotných modlit se veřejně není. Teď je ale situace jiná. Okamžitě vystřeluje nahoru ruka dítka s přezdívkou Profesor. A modlí se. Jen pár vět, ale jedna z nich zní: „Pane Ježíši, prosím Tě, ať se nám ty kroupy vyhnou.“ Menší děti odchází spinkat, dospěláci s obavami hledí do svých mobilů. Zableskne se. Počítáme – 10 km. Druhý záblesk. 9 km. Bouřka přichází. Oheň dohořívá, všechny ostatní zaháníme do stanů.

Nastává noc. Nalevo od nás se blýská, napravo od nás blesky a … ticho. Nad tábořištěm jasná obloha a vidíme hvězdy. Spím jako miminko.

Ráno při bohoslužbě je mi stydno. Profesor vyřkl pár slov, kterým ale děti bezmezně věřily. Pán Ježíš se k nám přiznal a dal nám klidnou noc. Později se dočítám, jak byly páteční bouřky ničivé. Mnohamiliardové škody zejména na úrodě.

A na mysl mi vytane výrok Pána Ježíše: „Amen, pravím vám, jestliže se neobrátíte a nebudete jako děti, nevejdete do království nebeského.“ (ČEP Mt 18, 3) Myslím, že jsem pochopil…

Martin Justra

(se svolením autora publikováno také na stránkách kmenového sboru Brno – Střední a oficiálních stránkách naší Církve adventistů sedmého dne)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *